Doradztwo energetyczne – audyt energetyczny
Zespół działań obejmujących ocenę bilansu energetycznego (budynku, źródła ciepła, sieci przesyłu ciepła, procesu technologicznego lub przedsiębiorstwa) ze wskazaniem nieprawidłowości oraz określeniem możliwości poprawy efektywności przy jednoczesnym zachowaniu lub poprawie jakości.
Pojęcie audytu energetycznego obiektu obejmuje cały szereg zagadnień związanych z dostarczaniem, zużywaniem i stratami energii podczas różnych procesów.
W szczególności audytor ocenia istniejący stan obiektu, przeprowadza dokładną inwentaryzację i obliczenia. Następnie, w oparciu o swoją wiedzę proponuje zmiany, które będą miały za zadanie przynieść efekt ekonomiczny, czyli oszczędności kosztów eksploatacji obiektu.
Jest to zwykle poparte szczegółowymi wyliczeniami zarówno kosztów inwestycji modernizacyjnej, jak i zmianą kosztów eksploatacji. Inwestor zlecający audyt dostaje wymierną informację, po czym podejmuje decyzję o modernizacji. Zwykle rozpatrywanych jest kilka wariantów modernizacyjnych, więc istnieje dla inwestora wybór, co i jakim zakresie modernizować.
Audyt obejmuje zwykle takie zagadnienia jak ogrzewanie obiektu – jego źródło oraz sposoby rozprowadzenia wewnątrz obiektu, wentylację lub klimatyzację, oświetlenie oraz izolacje ścian i stropów.
Wśród audytów energetycznych można wyróżnić:
- audyt energetyczny budynku mieszkalnego/usługowego/użyteczności publicznej
- audyt energetyczny źródła ciepła
- audyt energetyczny sieci ciepłowniczej
- audyt energetyczny budynku przemysłowego
- audyt energetyczny procesu technologicznego
Ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego, określiło i jednocześnie spopularyzowało pojęcie audytu.
Na potrzeby ustandaryzowania procesy przyznawania dotacji został stworzony wzór audytu zamieszczony w rozporządzeniu. Nie jest on jedynym wzorem, jaki musi być stosowany, Rozporządzenie określa bowiem wyłącznie wzór audytu wymagany przy ubieganiu się o kredyt TERMOMODERNIZACYJNY z Banku Gospodarstwa Krajowego i jego częściowe umorzenie. I choć wspomniane Rozporządzenie bardzo dokładnie określa wzór audytu i wszystkie mechanizmy służące do realizacji obliczeń (ale tylko dla pierwszych trzech typów audytu wymienionych powyżej), nie jest to niestety gwarancją uzyskania środków finansowych – audyt określa ich racjonalność wykorzystania w konkretnej sytuacji.
Metodologia określania jakości energetycznej budynków powinna uwzględniać:
- właściwości izolacji cieplnej budynku (skorupa, przegrody wewnętrzne itp.), także szczelność przegród;
- instalacje ogrzewania i instalacje przygotowywania ciepłej wody, także właściwości zastosowanych w nich izolacji;
- systemy klimatyzacji;
- systemy wentylacji;
- instalacje oświetleniowa (zwłaszcza w budynkach nie mieszkalnych);
- usytuowanie i orientacje budynku i poszczególnych mieszkań względem stron świata;
- systemy pasywnego wykorzystania energii słonecznej i ochrony przed nadmiernym przegrzaniem;
- wentylacje naturalna;
- warunki klimatyczne panujące w budynku, w tym warunki zakładane przez projektanta.
Aktualności
Uwaga !
Specjalna promocja dla wszystkich, którzy wykonają w naszej firmie badanie termowizyjne instalacji elektrycznej w 2013 roku - ceny już od 1000 zł, cena obejmuje dojazd, badanie termowizyjne, analizę termogramów oraz ze sporządzenie dokumentacji powykonawczej !!!